Öngösterim Görseli

YDS Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır.

Katılımcıların dil bilgisi, kelime, okuduğunu anlama ve çeviri becerilerini ölçen YDS çoktan seçmeli bir sınavdır.

YDS, yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılır.

Buna ilaveten, ilgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri (veya eşdeğerlikleri kabul edilen uluslararası sınavlardan yeterli puan almaları) gerekmektedir.

YDS sonuçları, yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Ayrıca, yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanmaktadır.

YDS Hazırlık Kursu

Yüzyüze eğitim 100-220 ders 
Deneme Sınavları 10 Adet
e-dilko Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi

Yayınlar
Dilko YDS Grammar
Dilko YDS Reading
Dilko YDS Question Bank

YÖKDİL Nedir?

Yökdil sınavı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) koordinesinde, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir yabancı dil seviye belirleme sınavıdır. Yökdil sınavı, “Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce” dillerinde, “Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler” alanlarında yapılmaktadır. Sınav ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa düzenlenmektedir.

Yökdil sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, doçentlik sınavına başvuru gibi akademik başvurularda dil puanı istenen adaylar katılabilir.

Dilko YÖKDİL Hazırlık Programı

Dilko YÖKDİL hazırlık programı, sınava girecek adayların İngilizce seviyelerine göre tüm ihtiyaclarını belirli bir sistem içinde giderecek şekilde hazırlanmıştır.
YÖKDİL hazırlık programında adaylar ihtiyacına göre 100 veya 160 saatlik programlara katılabilirler.

Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu

Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) girecek adayların, İngilizce seviyelerine göre tüm ihtiyaçlarını belirli bir sistem içinde giderecek şekilde hazırlanmıştır.

Amaç, adayların YDS’de daha yüksek doğru sayısına ulaşacak şekilde İngilizce dili ile ilgili eksiklerini tamamlamaktır.

Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu’nda adaylar, 100 veya 220 saatlik programlara katılabilirler. (Akademik takvimin uygunluğu ve kursiyerin ihtiyaç durumuna göre yüzyüze eğitimler 100 ile 220 saat arasında planlanmaktadır. Ayrıca sınav öncesinde 50 saatlik hızlandırma kursu da açılabilmektedir.)

Dilko yayın kurulu tarafından hazırlanan yayın setlerini kullandığımız programımızı 4 ana başlığa ayırabiliriz:

1. Dil bilgisi Çalışmaları

Alıştırma kağıtları, yaprak testler, dil bilgisi konu anlatım kitabı ve soru bankaları ile desteklenen dil bilgisi çalışmalarımızda, İngilizce dilindeki tüm dil bilgisi konuları detaylı olarak incelenmekte ve öğrencilerin performanslarını en üst seviyeye çıkarmalarına imkan verecek şekilde ve sayıda alıştırma ve soru çözümü yapılmaktadır.

2. Kelime Çalışmaları

İleri düzeyde dil hakimiyetine ulaşabilmek için, öğrencilerin, girdikleri sınavlardaki kelime sorularını çözebilecek ve okudukları metinleri rahatlıkla anlayabilmelerini mümkün kılacak kadar kelime bilgisine sahip olmaları gerekir.

Dilko Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu içinde yapılan çalışmalarla adayların 3000 kelimeyi etkin şekilde kullanabilecek seviyeye gelmeleri amaçlanmaktadır.

Titizlikle seçilmiş kelime listeleri üzerinden yapılan çalışmalarda, öğrenciler kelime alıştırma kitapları, kelime testleri, örnek cümle ve anlamların verildiği özel hazırlanmış sözlükler ve kelime çalışma derslerinde öğretilen kelime çalışma yöntemleri ile hedeflenen sayıda kelimeyi öğrenebilmektedirler.

3. Soru Tiplerine Yönelik Çalışmalar

Dil bilgisi ve kelime çalışmalarında belli bir seviyeye gelmiş öğrencilerin, girecekleri sınavda sorulan soru tipleri ile ilgili yeterince çalışma yapmış olmaları ve gerekli soru çözme tekniklerine sahip olmaları son derece önemlidir.

Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu içinde soru tiplerine yönelik yaprak testler ve soru bankaları kullanılarak gerekli soru çözme teknikleri adaylara öğretilmektedir.

4. Deneme Sınavları Çözümü

Dil bilgisi ve kelime çalışmaları ile İngilizce seviyesini; soru tiplerine yönelik çalışmalar ile soru çözüm tekniklerini geliştirmekte olan adayların, girecekleri sınava denk hazırlanmış ve benzer koşullarda uygulanan deneme sınavları ile de sınav pratiklerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Bu ihtiyacı giderebilmek için, Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu içinde öğrencilerimiz, 10 adet deneme sınavına gireceklerdir (e-dilko).

Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu’na katılan öğrencilerimiz, e-dilko olarak adlandırılan Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi ile çalışma fırsatı bulacaklardır.

E-dilko sistemi içinde öğrenciler, öğretmenleri ile mesajlaşabilir, doküman paylaşımında bulunabilir ve video destek derslerini izleyebilir.

Ayrıca sistem içinde deneme sınavı uygulamaları/ çözümleri, kurumsal duyurulara ve öğrenciler ile ilgili raporlara ulaşabilme gibi farklı seçenekler de bulunmaktadır.

YDS Soru sayısı – YDS puan sistemi
YDS Puan hesaplama

YDS’de 80 soru vardır ve her bir doğru cevabın değeri 1.25 puan üzerinden hesaplanmaktadır (1.25 x 80 = 100). Buna göre, 100 üzerinden 65 puana ihtiyaç duyan bir doçent adayının, YDS sınavında en az 52 doğru cevap bulması gerekmektedir (52 x 1.25 = 65). Soru türleri arasında puan değeri açısından fark olmayıp herhangi bir kelime sorusunun değeri (1.25 puan) ile herhangi bir metin inceleme sorusunun değeri (1.25 puan) eşittir.

YDS soru türleri ve soru türleri için ayrılması gereken süreler

Yabancı Dil Eşdeğerlikleri Tablosu

YDS kursu ücretleri, fiyat indirimleri ve kampanyaları hakkında en iyi ve doğru bilgiye; İstanbul’da Altunizade, Bakırköy, Kadıköy, Maltepe ve Mecidiyeköy şubelerimizden ulaşabilirsiniz.